Organizacja pracy w przedszkolu

 • w pierwszym tygodniu września odbędą się zebrania z rodzicami, podczas których przekażemy najistotniejsze informacje oraz odpowiemy na państwa pytania. Prosimy śledzić naszą stronę internetową;
 • nie podpisujemy z Państwem umów o oświadczenie usług z przedszkolem, gdyż nie ma podstaw prawnych do zawierania przez dyrektorów przedszkoli miejskich umów cywilnoprawnych z rodzicami;

Zwracamy się z prośbą o przesłanie skanu drogą mailową na adres: sekretariat.p056@wroclawskaedukacja.pl

lub dostarczenie do sekretariatu (ul. Wałbrzyska 2A ,ul. Dożynkowa 6A)

w godz. 8.00 – 14.00

Deklaracji pobytu dziecka (w Plikach do pobrania), na rok szkolny 2022/23.

Deklarację prosimy wysłać/dostarczyć

w następujących terminie do 22 sierpnia 2022r.

 • w pierwszym dniu przyprowadzenia dziecka do przedszkola prosimy dostarczyć do nauczyciela  grupy dziecka wypełnione dokumenty:

Upoważnienie do odbioru dziecka (w Plikach do pobrania) oraz

Zgodę na wykorzystanie wizerunku dziecka (w Plikach do pobrania)

 • Zachęcamy do zapoznania się ze Statutem naszego przedszkola (w Plikach do pobrania), w którym są zamieszone informacje na temat odpłatności za przedszkole, poznają Państwo rozkład dnia w przedszkolu, godziny otwarcia i zamknięcia przedszkola i wiele innych ważnych informacji.

 Szanowni Rodzice 3-latków, 4-latków!

Czy z niepokojem myślicie o tym, jak Wasze dziecko zaadoptuje się w przedszkolu we wrześniu? Czy z drżeniem serca przypuszczacie, że pewnie nie będzie chciało samo zostać w przedszkolu i że będzie płakać? Być może z obawą zastanawiacie się jak Ono będzie sobie bez Was radziło?

 Jak można ułatwić dziecku adaptację w przedszkolu?

Dla wielu dzieci pierwsze kontakty z przedszkolem są źródłem przykrych napięć emocjonalnych, utrudniających im przystosowanie. Jednak przedszkole jest właściwym środowiskiem do uczenia życia w społeczności. Dziecko szybciej się do niego adaptuje i zniesie niedogodności, gdy będzie go postrzegało jako bezpieczne i atrakcyjne dla siebie  i swoich rodziców. W tym celu należy:

 • wytworzyć w dziecku pozytywne nastawienie;
 • rozbudzić ciekawość, zainteresowanie, wręcz sprowokować radosne oczekiwanie na pobyt w przedszkolu;
 • nie mówić tam w przedszkolu to dopiero….;
 • rozmawiać z dzieckiem o przedszkolu;
 • rozbudzać zainteresowanie nowym dla dziecka środowiskiem;
 • opowiadać o pierwszych chwilach w przedszkolu;
 • ujednolicać działania dom – przedszkole, aby dziecku łatwiej było przystosować się do nowej rzeczywistości;
 • nigdy nie straszyć dziecka przedszkolem;
 • stosować w przedszkolu krótkie pożegnania;
 • pozwalać zabrać dziecku cząstkę domu do przedszkola (np. przytulankę),
 • nie okazywać dziecku własnych rozterek, zostawiając je w przedszkolu;
 • nie przynosić do przedszkola własnego jedzenia i picia;
 • oduczać dzieci od smoczków butelek i pieluszek – nie przynosimy ich do przedszkola;
 • nie mówić do dziecka spieszczając wyrazy – dostarczamy poprawnych wzorców mowy,
 • prowokować do mówienia;
 • nie zakładać szelek, zmyślnych pasków itp. części garderoby znacznie utrudniającym dziecku rozebranie się w toalecie;
 • chwalić dziecko za jego dzielność i umiejętność radzenia sobie w każdej sytuacji. Jeśli dziecko bardzo płakało, powiedzieć, że wszyscy ludzie denerwują się trochę i boją robiąc coś pierwszy raz, ale po kilku dniach czują się pewniej – tak będzie i z nim. Nasz maluch podobnie jak my wchodząc do nowego środowiska musi być dobrze zmotywowany zarówno co do pozytywów pobytu jak i własnej wartości.

Istotna jest wiara rodziców w celowość posyłania swojego dziecka do przedszkola, jako naturalny etap rozwoju Nie komentowanie w obecności dziecka jego zachowania  w przedszkolu i postępowania nauczyciela. Wszelkie kontrowersje załatwiaj bez jego obecności.

Pełne zrozumienie, otwarta postawa wobec waszego dziecka i miejsca, w którym będzie przebywać, dobry przepływ informacji między wami, a przedszkolem oraz ostrożność w formułowaniu wszelkich sądów związanych z placówką, to trzy filary powodzenia w przystosowaniu.

Już teraz zachęcaj i motywuj dziecko do:

 • samodzielnego mycia rąk;
 • samodzielnego ubierania się, zakładania tego, co potrafi;
 • zapinania guzików i wiązania sznurowadeł;
 • podejmowania przez dziecko prób samodzielnego zjadania posiłków;
 • korzystania z sedesu i używania papieru toaletowego; wycierania nosa w chusteczkę;
 • malowania farbami, rysowania kredkami, lepienia z plasteliny;
 • chodzenia jak najwięcej i nie używania wózka;

Jedzenie:

W naszym przedszkolu bardzo dużo uwagi poświęcamy prawidłowemu odżywianiu. Dla rozwoju narządów mowy szalenie istotną jest umiejętność gryzienia pokarmów różnej konsystencji – mięsa, warzyw, jarzyn, owoców. Z tychże powodów w przedszkolu posiłki nie są miksowane. Tak więc, już teraz można dziecku codziennie dawać marchewkę czy kalarepę do gryzienia.

Ubieranie dziecka do przedszkola:

 • spodnie, spódniczki na gumkę, ani za luźną ani za ciasną;
 • ubieranie na „cebulkę”, które najlepiej zabezpiecza przed przegrzaniem lub zziębnięciem;
 • nakrycie głowy, także w okresie letnim;
 • buty wyjściowe: bezpieczne (nie drewniaki i nie śliskie), łatwe do zakładania, zapinane najlepiej na rzepy lub sznurowane, jeśli dziecko już sobie radzi ze sznurowaniem;
 • kapcie: na gumowej podeszwie, zakryte, nie sznurowane, łatwe do założenia,
 • biżuteria zostaje w domu.

Zapasowa bielizna i ubranie (zapakowane w materiałowy, podpisany worek) to rzeczy, które leżą w przedszkolnej szatni i są wykorzystywane, gdy zachodzi tego potrzeba, np. majtki, bluzki, rajstopy, spodnie, skarpetki i ewentualnie dodatkowa para kapci.

 W ciągu dnia dzieci 3 letnie odpoczywają na leżakach. Każde dziecko otrzymuje swój śpiworek i poduszkę. Aby zminimalizować stres związany z przebieraniem, dzieci tylko ściągają wierzchnią odzież (nie ubierają piżamek). Dzieci 4 letnie nie odpoczywają na leżakach.